forumbig

آقای احسان شیروانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.10 (26 Votes)

بسمه تعالی

در این شماره مصاحبه ی رامتین بختیاری با آقای احسان شیروانی یکی از مدیران آزموده کاران که این مصاحبه شامل بیوگرافی و شرح پیوستن به گروه آزموده کاران و همچنین ارائه پیشنهادات و راهکارهای جدید را شامل می شود.متن زیر حاصل این گفتگوست.

 

ehsanretash

 

 

1- لطفاً خودتان را معرفی کنید:


احسان شیروانی هستم، 25 مرداد 1357، در محله میدان خراسان بدنیا آمدم و تا دبیرستان در همان محله بودم و در دوران دانشگاه هم سمت نارمک بودم و سال 76 حسابداری دانشگاه تهران مرکز قبول شدم. چون دانشگاه نزدیک استادیوم شهید شیرودی بود، صبح ها می رفتم دانشگاه و بعد از ظهرها تا 10 شب می رفتم تمرین ورزشی خودم که پینگ پنگ بود.

ehsan41

2- پس به ورزش ظاهراً علاقه خاصی دارید...


من از سال 67 در نونهالان و نوجوانان و سپس جوانان و سپس بزرگسالان و بعد از آن اردوی تیم ملی پینگ پنگ دعوت شدم و در چهار سال دانشگاه، هر 4 سال مقام اول دانشگاه های کل کشور را بدست آوردم.
البه ورزش اولم پینگ پنگ است و بعد فوتبال و بعد هم والیبال

 

3- کار خودتان را چطور آغاز کردید؟


چون فاصله بین تمرین ورزشی و دانشگاه را پیاده روی می کردم، در بین راه یکی از دوستان، پیشنهاد کار در شرکت یکی از آشنایان خودشان را به عنوان حسابدار داد. این دوست من یعنی آقای فرشید درویش اولین قدم را برای شغل من برداشت و رفتم آنجا که یک شرکت گرافیکی بود، مشغول به کار شدم و از ترم اول تا 2 سال بعد مشغول به کار بودم و در همسایگی ما هم، یکی از دوستان پیشنهاد کار و حسابداری در یک شرکت دیگر را دادند و چون نزدیک بود قبول کردم و هر وقت زمان اضافی می آوردم می رفتم محل کار و بعد ازظهرها می رفتم تمرین.


یعنی یک مسیر 10 دقیقه ای کل زمان من بود بین محل کار و تمرین و دانشگاه. البته اون موقع من از پینگ پنگ هم درآمد خوبی داشتم. آن زمان عضو تیم آب فا تهران بودم که یکی از بهترین تیم های لیگ بود. اگر از حسابداری ماهی 50 هزارتومان می گرفتیم، از قرارداد ورزشی ماهی 200 هزار تومان داشتم که پایه خرید ماشینم هم بود و تا سال 78 این روال ادامه داشت.


از سال 78 به بعد در شرکت خود شما ( رامتین بختیاری ) مشغول به کار شدم و با تعدادی از دوستان وقت خودمان را سپری می کردیم.
در مدت دانشگاه توانستم 5/2 تا 3 سال سابقه حسابداری داشتم و با توجه به آشنایت با آقای بختیاری که در آن زمان هنوز در سازمان حسابرسی بودند، دست من را گرفتند و وارد حسابرسی کردند.
یادم می آید آن موقع ها هنوز آزموده کاران تاسیس نشده بود و لوگوی شرکت را با کمک شما طراحی کردیم. (با خنده)

 

4- فعالیت های حرفه ای خود را با چه پروژه هایی شروع کردید؟


اون موقع که اکثر پروژه ها سازمان حسابرسی بود، کارهایی را در سازمان انجام دادیم مثل " ایرانیت "، " ملی ساختمان " و چند تا شرکت دیگر که از طرف سازمان معرفی شده بود، آغاز کردیم.
بعد از تاسیس آزموده کاران در اردیبهشت 79 ، که جمعاً با من 5 نفر پرسنل بودند، حسابرسی را با ساعتی 100 تومان آغاز کردم. یعنی برای ماه اول که دانشجو بودم، 110 ساعت کار کردم و 500ر11 تومان از آقای بختیاری دریافت کردم. فکر کنم اولین پروژه ای که در خود آزموده کاران انجام شد، " قائم ماشین" بود که حسابرسی ویژه احتیاج داشتند که من 9 ماه آنجا بودم و البته شرکت در کرج بود و رفت و آمد طولانی.

 

5- با این اوصاف 9 ماه هر روز هم درس می خواندید در تهران و هم در کرج کار می کردید....


در ابتدا چون دور بود، شرکت برای همه یک آژانس می گرفت و رفت و آمد بین تهران و کرج به این صورت بود، ولی چون هزینه این کار زیاد بود، با سرپرست پروژه، آقای بارگاهی صحبت کردند که من چون ماشین داشتم، نصف هزینه آژانس را بگیرم و زحمت رفت و برگشت بقیه را انجام دهم که آن نصف پول آژانس 180 هزار تومان می باشد که حسن خوبی بود چون در مقابل 11، 12 هزار تومان حقوقم رقم خوبی بود. اما من چون دانشجوی ترم آخر دانشگاه بودم گاهی به واسطه این مسئولیت رفت و آمد و کلاسهای دانشگاه، گاهی 3 تا 4 بار از تهران به کرج می رفتم . ولی خدارو شکر که با توجه به سختیهای زیادی که داشت، درآمد خوبی هم داشت و البته تا الان هم در خدمت آقای بختیاری هستم.

 

6- اگر همین راه را می توانستید به عقب برگردید، مسیر یکسانی را دوباره انتخاب می کردید.


نه.. احتمالاً موسیقی و ورزش را ادامه می دادم. چون با روحیات درونی من سازگاری بیشتری داشت. ولی در حال حاضر که اینجا نشستم، رضایت دارم.
کلاً توی زندگی شانسهایی در زندگی وجود دارد که اگر آدم به آن توجه کند، موقعیت های مناسبی شکل می گیرد و من هم چند مورد شانس خیلی خوب در زندگی داشتم. که این شانسها باعث شد تا بتونم جایگاه خودم را در موارد مختلف تثبیت کنم و ازهمان موقع ها، جایگاه آقای بختیاری را برای خودم توقع کردم و از جایگاه امروزم راضی هستم.

 

7- تجربه فعالیت با شما چگونه است؟


{ با خنده } سخت است.. البته این را کسانی که با من کار کردند بپرسید. خیلی از بچه ها، شروع کارشان با من بوده که حالا یا از موسسه رفته اند و یا رفته شده اند { با خنده } و خیلی ها هم مسئولیت کارشان با من بوده و البته که امروز مدیران موسسه هستند که برای من موفقیت این عزیزان خوشحالی ایجاد کرده است.

 

8- روش اداره تیم کاریتان به چه گونه ای است؟


اغلب موسسات حسابرسی تناسب بین کارها و نیروی انسانی وجود ندارد و ما خودمان سعی می کنیم تناسب ایجاد کنیم. بعضی افراد هستند که شایستگی حضور در تیم را ندارند، اما ما سعی می کنیم این بالانس را حفظ کنیم.
خیلی از افراد به اجرا می روند و بعضی ها 2 ،3 سال تحمل می کنند و بعد می روند و همین موضوعات باعث می شود که نیروی حسابرسی خوب در موسسات کم باشد.
با این اوصاف، برای جلوگیری از لطمه کار و نیروها، این تعادل را سعی می کنیم برقرار کنیم.

 

9- کجاها سخت گیری می کنید؟


برای من، صداقت خیلی خیلی اهمیت دارد و کسانی که با من کار کرده اند این تجربه را داشته اند می دانند که محور اصلی کاری است و آدمها باید روراست باشند. شما اگر قصد دارید امروز به شرکت نیایید باید اطلاع دهید و روی قضیه سخت گیری می کنم.
اصولاً، دوست دارم افراد با افراد باهوش کار کنم و حرفی که زده می شود یکبار گفته شود و در سطوح بالاتر هم مشکل و سخت گیری ها سر گزارشات و پوشش همه جانبه آن است.
حتی سرپرست می داند که اگر در گزارش او مواردی باشد که دیده نشده باشد، جریمه می شود حتی اگر این جریمه بستنی باشد و گاهی هم برخورد محکم بوده است. این باعث می شود من نکات معوق نداشته باشم و این سرلوحه کاری من بوده که آقایان فرخ و بختیاری هم تائید می کنند که هیچ کدام از گزارشات من دارای اشکالات اینگونه نیست.

ehsan51

10- اوقات فراغت خود را چگونه می گذرانید؟


اگر اوقات فراغتی بماند { با خنده } می روم سفر. که اگر به سفرهایی علاقه مند هستم که مرکز خرید نداشته باشد... { با خنده }. کلاً فضاهای طبیعی و دریا را بیشتر دوست دارم.

 

11- فرصت کتاب خواندن دارید؟


خیلی کم ولی قبلاً زیاد می خواندم و کتاب هم زیاد دارم که یک بخشی را به موسسه هدیه دادم. تا یکی دو سال پیش هم کتابهای غیر درسی زیاد می خواندم. اما از آن به بعد کتابهای خوانده شده حول رشته و محور کاری بوده است.

 

12- میزان علاقه به موزیک چطور است؟


خیلی زیاد ...... خیلی زیاد...... موزیک بخشی از زندگی من است و اگر دوباره به دنیا می آمدم، جدی دوباره آن را پیگیری می کردم که قابلیت آن را هم دارم. به خصوص موزیک های آرام خیلی دوست دارم و چون خودم هم می خوانم و به ساز علاقه دارم، موزیک را دوست دارم.

 

13- نقش موسیقی در ذهن و روح انسان؟


خیلی زیاد.. متاسفانه کار ما خیلی فضای خشکی دارد ولی موسیقی می تواند فاصله این بین را پر کند.

 

14- غذای مورد علاقه شما چیست؟
{ با خنده } چلو کباب کوبیده

ehsan31

15- چه مواردی به شما انگیزه و شور حرکت می دهد؟


سوال خیلی خوبی است. چند مدل انگیزه در کار وجود دارد. مهمترین آن شاید انگیزه مادی باشد که تا یه جایی فقط اولویت است. از یک مقطعی به بعد انگیزه مالی، به موارد دیگر تبدیل می شود و انگیزه های معنادار دیگری تبدیل می شود.
مثلاً اگر با هم کار می کنیم و با رفت و آمد می کنیم، شناخت درست متقابل یک انگیزه است. وقتی شما را می شناسم و می دونم چی شما را خوشحال یا ناراحت می کند طبعتاً من این طور رفتار می کنم که شما را خوشحال کند و مسائلی که برای شما حساسیت داره را من رعایت می کنم، در مجموع یعنی این که من یه کاری کنم که تو را خوشحال کنه .
شما یه راهی پیدا کنید که می تواند اصلاً مادی نباشد.

 

16- اگر قرار باشه یک روز صبح از خواب بلند شوید و اتفاق خاصی صورت گرفته باشد، ترجیح می دهید آن اتفاق چه باشد؟


اگر این سوال را 2 سال پیش می پرسیدید، می گفتم قبول شدن در امتحان جامعه حسابداران رسمی اما با توجه به مشروطیت 3 ساله من دیگر به عنوان آرزو نیست. چون از لحاظ جایگاهی چیزی را که می خواستم تقریباً رسیدم. اما الان دیگر مثل سابق نیست و فقط الان دوست دارم که قبول شوم.

17- آرزوی حرفه ای شما چیست؟


آرزوی حرفه ای خاصی ندارم ولی شاید آرزوهای دیگری داشته باشم که شاید به حرفه برنگرده.

ehsan132

18- کمبودهای حرفه ای در حسابرسی چیست؟


اشاره ای در صحبت ها داشتم. در ایران حسابرسان استثمار شده اند. این هم به جهت این است که بزرگان این حرفه، در زمان خودشان سختی های زیادی کشیدند، سعی کردند این سختی ها را به کسانی که وارد این حرفه شدند وارد کنند، تا آنها هم قدر عافیت را بدانند. اما شرایط تغییر کرده و دیگر آن گونه نیست. ما الان در اکثر موسسات حتی خودمان کمبود نیروی کارآمد و حرفه ای را حس می کنیم و تقریباً می توانیم بگوئیم نیست.
معمولاً این افراد که تمام پرامترهای لازم را داشته باشد یا جایی سر کار است و یا در اجرا مشغول فعالیت است و برای این افراد انگیزه مالی مهمترین چیز می شود.
به نظر من موسسات باید سرمایه گذاری خاصی برای جذب این نیروها بکنند و هزینه ای باید برای این کار کرد.

 

19- ضعف رفتار حرفه ای حسابرسی کجا نهفته شده است؟


متاسفانه در دانشگا ها، مواردی که آموزش داده می شود، خیلی با کار همخوانی ندارد. آنها 40% واحد می گذرانند اما این واحدها شاید نزدیک به نیمی از آنها ربطی به درس تخصصی نداشته باشد و آنها انگیزه لازم برای تخصصی تر شدن را از دست می دهند.
الان دانشگاه قبول شدن سخت نیست دیگر و از آن خارج شدن هم راحت است و این یک اشکال مهم است و آن هم به جهت مسائل خاص جامعه ما می باشد. بنابراین کسانی که لیسانس می گیرند و وارد حرفه می شوند 4،3 سال طول می کشد تا آب دیده شوند و این ضعف در ایران خیلی مهم است که در جوامع دیگر کم می باشد.


چند روز پیش با همکار خارجی صحبت می کردم که از من درخواست می کرد تا یک نفر کارشناس حسابداری به او معرفی کنم تا بتواند مفهوم گزارش فارسی صادر شده را متوجه شود و به من بگوید تا به انگلیسی ترجمه کنم. یعنی ذهنیت یک خارجی این است که یک لیسانس حسابداری بتواند یک گزارش حسابرسی را بخواند و تحلیل کند اما متاسفانه وقتی ما به واقعیت نگاه می کنیم می بینیم یک لیسانس حسابداری این قابلیت را ندارد و این هم به خاطر مسائلی است که در ایران وجود دارد.

 

20- مسیر میانبر در حسابرسی کجاست؟


ضعف شدید در بکارگیری استانداردها. این یک میانبر خوب است. با توجه به این که در دوره لیسانس استانداردهای حسابرسی کار نمی شود و فقط در فوق لیسانس مقداری به آن پرداخته می شود. در دوره فوق هم از 34 واحد، 6 واحد به تحلیل استانداردها می پردازد. که این خیلی خیلی کم است و کسانی که در این حرفه فعالیت می کنند اگر با استانداردها از روز اول آشنا بشوند، بالغ بر 90% با استانداردهای بین المللی را هم یاد می گیرند چون خیلی شبیه هم است. به نظر من کارشناسان این را سرلوحه خودشان قرار دهند تا زودتر راه موفقیت را طی کنند و این افراد در خارج از کشورها هم می توانند موفق شوند و در غیر اینصورت کار سختی دارند و در نهایت بکارگیری استانداردها و قوانین رایج مملکت مثل قانون تجارت، قانون مالیاتی و سایر قوانین و بخش نامه های دیگر باید مرتب به روزآوری شود.

 

21- چه کلاسهایی را برای آموزش پشنهاد می کنید.


یک دوره برگزار شد که بازخورد آن به ما می گوید آن دوره دوباره باید برگزار شود و آن آموزش استانداردها است که من خودم منتظر این هستم تا اگر عمری باشد و بعد از اوج کاری این دوره را برای همه برگزاری کنیم.

 

22- تلفیق بین مدیریت منابع انسانی و مدیریت عمومی و دانش حسابرسی در یک مدیر چگونه است؟


برای برقراری بالانس و تعادل، این کار را در مدیر چند برابر می کند. مدیر باید ترکیبی برقرار کند که کار لطمه نبیند. بخصوص رسیدگی و کنترل نیروی انسانی چون هم تعداد کارها بالاست هم برنامه ریزی بچه ها باید دقت لازم را داشته باشد.


شما نباید همکاری را در پروژه ای مدت ها بلوکه کنید. البته این موضوع برای بعضی از پروژه ها اجتناب ناپذیر است مثل خدمات مالی کشتیرانی و همچنین مواردی خیلی چاره ای نداریم. ولی این امر مهمی است که کارمندان در پروژه های مختلف باید حالت چرخشی داشته باشد.
و موضوع دیگر ترکیب درست نیروهاست و آموزش پذیری نیروها از هم دیگر است. الان موسسه باید روی تقویت نیروی انسانی فعالیت کند و سطوح میانی خود را تقویت کند. پروژه ها به نیروهای متعادل احتیاج دارد. چون اگر گزارش صادر شده سرپرست به کیفیت آموزش و تامین نیروهای سطوح میانی لازم است. در غیر این صورت تعادل خیلی سخت صورت می گیرد.

 

23- توصیه شما به مدیران و سرپرستان آینده چیست؟


توصیه اخلاقی دارم و آن این است که همیشه به مدیران و سرپرستان قبلی خود احترام بگذارند و قدردان مسیری که برای آنها زحمت کشیده شده است را بدانند و نیم نگاهی به افرادی که پشتوانه آنها بودند بکنند و کسانی که خودشان را تقویت می کنند و خودشان را به روزی می کنند می توانند جایگاه خودشان را در حرفه بالا ببرند.

 

24- عوامل تخریب یک حسابرس چیست؟


از بین رفتن انگیزه... حرفه ما، حرفه ای است که هر روز کوچکتر هم می شود و به دلیل اعمال محدودیت از عوامل بیرونی، باید انگیزه های مختلف در آن لحاظ شود. ما باید بتوانیم ایجاد انگیزه چه از لحاظ مالی و غیر مالی کنیم.

ehsan21

25- حرف آخر


تشکر می کنم از تمام افرادی که در این حرفه زحمت می کشند و امیدوارم لحظه ای فرا برسد که مدیران بتوانند زحمات آنها را جبران کنند.

 

نظرات   

 
+5 #21 ندا لطفی 1392-03-22 12:15
پیوسته ...و پیوسته موفق باشید.
نقل قول
 
 
+5 #20 فرح شهماري 1392-03-18 11:12
خيلي خيلي عالي وقابل استفاده بود.موفق باشيد. :roll:
نقل قول
 
 
+4 #19 فرح شهماري 1392-03-18 11:09
بسيارعالي و استفاده كرد ني بود چه درحوزه تحصيل وچه درحوزه حرفه وساير علاقه منديها ..موفق باشيد.
نقل قول
 
 
+6 #18 سجاد رضايي سليمي 1392-03-07 10:30
[quote name="بهاره یعقوبی"]مدیریت شما همیشه عالی بوده. ارزوی موفقیت دارم براتون
چرا اينقدر بد گرفتين خانم يعقوبي؟ من نميتونم لايك كنم نميدون چرا
نقل قول
 
 
+6 #17 صبا شیروانی 1392-03-06 18:07
یکدانه ی مدیر جان ...........
نقل قول
 
 
+4 #16 رضا شيرازي 1392-03-06 11:23
سلام احسان جون انشاالله كه هميشه موفق باشي و زودتر حسابدار رسمي بشي ، واقعاً به نكات جالبي اشاره كردي اكثر كسايي كه تو اين حرفه فعاليت ميكنن به دليل كم بودن حقوق و نداشتن انگيزه بعد از 2 يا 3 سال ميرن دنبال كار هاي اجرا ، مثل خودم كه بزرگترين اشتباه زندگيم جدا شدنم از آزموده كاران و حرفه حسابرسي بود.
نقل قول
 
 
+9 #15 فرهاد کاظمی موقر 1392-03-06 07:40
احسان جان موفق باشی
نقل قول
 
 
+7 #14 عرفان 1392-03-06 05:42
بهاره خانوم يعقوبي من بطور ناخواسته و اشتباهي روي گزينه dislike بر كامنت شما كليك كردم و متاسفانه نميدونم چطوري ميشه اصلاحش كرد.خواستم در جريان باشد كه يكي از 5تا مربوط به من هست كه بطور اشتباه ثبت شده وگرنه نظر شخصي خودم نسبت به كامنت شما كاملا likeee.
نقل قول
 
 
+6 #13 ارغوان عشاقی 1392-03-05 11:41
همیشه آرزوی موفقیت و سلامتی براتون دارم.
نقل قول
 
 
-4 #12 بهاره یعقوبی 1392-03-01 13:06
مدیریت شما همیشه عالی بوده. ارزوی موفقیت دارم براتون
نقل قول
 
 
-4 #11 عرفان 1392-03-01 09:49
قربون مدير مديره خودمووون.
الگوي بسيار كامل و مناسبي در حرفه هستين.اميدوارم هميشه سالم و خندون باشين عزيزم.
نقل قول
 
 
+8 #10 سجاد رضايي سليمي 1392-03-01 09:04
سلامت و موفق باشين
اميدوارم فرصتي پيش بياد تا ماهم از تجربياتتون استفاده كنيم
نقل قول
 
 
-2 #9 علی آزادیان 1392-02-31 07:53
همیشه واستون آرزوی موفقیت میکنم. من که از شما خیلی چیزای زیادی یاد گرفتم و همیشه ازین بابت ممنونتونم آقای شیروانی :-)
نقل قول
 
 
+6 #8 یاشار ا 1392-02-31 07:51
آقای شیروانی هنوز هم برای ادامه ی موسیقی دیر نیست :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
نقل قول
 
 
-2 #7 ... 1392-02-28 11:26
کیش رو که تو اوقات فراغت نمیرین...مرکز خرید هم داره!
نقل قول
 
 
+4 #6 سها 1392-02-27 14:46
یه دونه ای رئیس
نقل قول
 
 
+1 #5 مریم موسوی 1392-02-22 19:33
به نکات جالب و قابل توجهی اشاره کردین آقای شیروانی . عالی بود :roll:
نقل قول
 
 
+2 #4 مریم موسوی 1392-02-22 19:31
به نکات جالبی اشاره کردین آقای شیروانی :roll: خیلی عالی بود.
نقل قول
 
 
+15 #3 سامی 1392-02-21 13:05
آقا این مصاحبه منو که گرفت
نقل قول
 
 
+14 #2 مرتضی 1392-02-17 10:52
آقای شیروانی مصاحبه خیلی جالبی بود :-)
حاضرم باهاتون پینگ پنگ شرطی بزنم ;-)
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

کلام بی صدا

معرفی کتاب

eneymes خیلی کم پیش می­آید که پیشگفتار یا مقدمه یک کتاب یا مقدمه مولف و مترجم رو بخوانم. به عنوان یک مبتدی معمولا این نوشت­ها بدون اینکه بخواهم، جهت­گیری...

مصاحبه

تولدمون مبارک !

powered by DPA-ME.com