forumbig

iplan 750 130

حاجی فیروز پیام آور نوروز

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

haji firooz

در میان هنرمندان کمدی قدیمی، حاجی فیروز در میان مردم از همه معروف تر است.او در خیابان در روزهای قبل از نوروز دیده می شود. حاجی فیروز رهگذران را با خواندن آوازهای قدیمی و رقصیدن و طبل زدن سرگرم می کند و پول اندکی دریافت می کنند. او به ندرت در می زند اما به محض اینکه دری باز شد نمایش خود را آغاز می کند. حاجی فیروز صورتش را سیاه می کند، لباس های خیلی رنگارنگ می پوشد که معمولا- اما نه همیشه- قرمز است و همیشه کلاه به سر دارد که گاهی این کلاه بلند و قیفی شکل است. آوازهای او، هم کلماتش و هم آهنگش کاملا قدیمی است و تصنیف ها ی بسیار کوتاهی است که آنها را تکرار می کند.نمونه این آوازها را در این جا می آوریم:

 

حاجی فیروزه/ سالی یه روزه

سالی یه روزه همه می دونن/ من ... ام میدونم

عید نوروزه/ سالی... یه ...روزه

آواز زیر معمولا با یک لهجه با مزه قدیمی یا با ادا در آوردن از یک نقص گفتاری خوانده می شود:

ارباب خودم سلامو علیکم

ارباب خودم سر تو بالا کن

ارباب خودم به من نیگا کن

ارباب خودم لطفی به ما کن

ارباب خودم بز بز قندی

ارباب خودم چرا نمی خندی

درآمد حاجی فیروز به توانائی و استعداد او در سرگرم کردن مردم به صورتی با مزه و خنده دار بستگی دارد. گاهی او می تواند از سایر آوازهای قدیمی در کار خود استفاده کند. یکی از مشهورترین آوازها این است:

بشکن بشکنه، بشکن

من نمی شکنم، بشکن

این جا بشکنم یار گله داره

اون جا بشکنم یار گله داره

این سیاه بیچاره چقدر حوصله داره

در پارسی باستان به حاجی فیروز اشاره ی نشده است. به هر حال به احتمال قوی حاجی فیروز جایگزین تمامی سرگرم کننده های دیگر سال نو مانند میر نوروزی، غول بیابانی، آتش افروز و ... شده است.

منبع:www.cais-soas.com

کلام بی صدا

معرفی کتاب

eneymes خیلی کم پیش می­آید که پیشگفتار یا مقدمه یک کتاب یا مقدمه مولف و مترجم رو بخوانم. به عنوان یک مبتدی معمولا این نوشت­ها بدون اینکه بخواهم، جهت­گیری...

مصاحبه

تولدمون مبارک !

powered by DPA-ME.com