forumbig

iplan 750 130

مقاله های تخصصی

نمونه هایی از دارایی های ثابت استهلاک ناپذیر

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.58 (6 Votes)

 

money2


ابتدا برای درک مفهوم دارایی های ثابت استهلاک ناپذیر بایستی گذری کوتاه داشته باشیم در مورد استهلاک:


استهلاک در واقع بخشی از بهای تمام شده دارایی است که به طور سیستماتیک و منطقی محاسبه شده و در طی استفاده از دارایی به عنوان هزینه منظور می شود.
پس دارایی هایی مستهلک می شوند که در طول استفاده از آن دارایی، از ارزش آن به گونه ای منطقی و صرف نظر از تورم و تغییرات قیمت کاهش پیدا کند.

الف. زمین
همان طور که از صحبت های بالا بر می آید، نمونه ای از دارایی ثابت استهلاک ناپذیر زمین است.
در طول استفاده زمین، ارزش آن کاهش نمی یابد.
دوستان در نظر داشته باشید که اگر منظور از زمین، معدن و ... باشد با توجه به استخراج آن ارزشش کاهش می یابد و موضوع متفاوت می باشد.
زمانی که با کاربری خاصی از زمین ارزش آن کاهش می یابد، بایستی برای آن هزینه ای منطقی و به روش سیستماتیک تخصیص داده شود، که در مورد منابع طبیعی به آن اصطلاحا هزینه نقصان (تهی پذیری) می گویند.(یا به عبارتی دیگر depletion)
دوستان توجه داشته باشید که طبق استاندارد شماره 26 بند 2 زمین مربوط به فعالیت های کشاورزی مشمول استانداردشماره 11 دارایی های ثابت مشهود می شود یعنی
زمین مربوط به فعالیت کشاورزی استهلاک پذیر نمی باشد.

در مورد جنگل های مصنوعی برای تولید چوب نیز به همین صورت است یعنی فرض استهلاک ناپذیری وجود دارد، اما در مورد جنگل های طبیعی، به این شکل نیست.
چرا؟
چون استفاده از چوب جنگل های طبیعی جزو فعالیت های کشاورزی محسوب نمی شود.
طبق بند 6 قسمت ب استاندارد شماره 26 - فعالیت های کشاورزی، بهره برداری از منابعی که مدیریت نمی شود، مانند قطع درختان جنگل بدون وظایف احیا فعالیت کشاورزی نیست.
اگر وظیفه احیا برای جنگل های طبیعی ایجاد شود، مشمول جنگل مصنوعی شده و زمین آن استهلاک ناپذیر می شود.
در زمينه استهلاك پذير بودن هر چيزي مهم از دست دادن ارزش ذاتي آن(فارغ از تغييرات قيمت يا كاهش ارزش موضوع استاندارد 32) و عدم توان کسب دوباره آن ارزش می باشد.


ب. اثر باستانی در موزه
یک اثر باستانی در موزه مستهلک نمی شود

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

کلام بی صدا

معرفی کتاب

eneymes خیلی کم پیش می­آید که پیشگفتار یا مقدمه یک کتاب یا مقدمه مولف و مترجم رو بخوانم. به عنوان یک مبتدی معمولا این نوشت­ها بدون اینکه بخواهم، جهت­گیری...

مصاحبه

تولدمون مبارک !

powered by DPA-ME.com