forumbig

iplan 750 130

مقاله های تخصصی

جایگاه حسابرسی عملیاتی در اقتصاد ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.21 (7 Votes)

 Think

سیاست کلان علم و فناوری(که سیاست تحقیقاتی و سیاست انتقال فناوری را هدایت می‌کند)، یکی از سیاست‌های ارکانی جامعه امروز است که شانه به شانه سیاست‌های عمده‌ای چون سیاست دفاعی، خارجی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حرکت می‌کند. اگر در نظر داشته باشیم که شالوده اقتدار ملی در دهه آینده بر پایه سه رکن اساسی به هم پیوسته، علم فناوری، آموزش و فرهنگ خواهد بود، این به هیچ روی شگفت‌آور نیست. در آینده روشنی که پیش روی ماست، همه سازمان‌های ما چهار عنصر تفکر، پژوهش، آموزش و فرهنگ را با هم ترکیب خواهند کرد تا سازمان‌های متکاملی بسازند که زیبنده شئون و معیارهای جامعه متکامل ما باشد. یقیناً سازمان‌های پژوهشی و آموزشی در این زمینه پیشقدم خواهند بود.

 

نوآوری تکنولوژیک به معنای توسعه فناوری در مراکز تحقیقاتی و بکارگیری آن در صنایع مربوط به طوری که آثار و نتایج آن کاملاً محسوس باشد. هیچ صنعت پویا و رقابت‌جویی نباید صرفاً بر فناوری اختصاصی خود تکیه کرده و اعتبارات تحقیقات خود را فقط در حوزه تخصصی خویش هزینه کند، زیرا دیگر اصل "یک صنعت - یک فناوری" مدت‌هاست که منسوخ شده و جای خود را به "یک صنعت - ده‌ها فناوری" سپرده است. ایجاد و توسعه فناوری‌های پیوندی مفهوم گسترده ادغام تکنولوژیک را در بر دارد. بر این اساس صنعتی که بر طبق پیوند ده‌ها فناوری شکل می‌گیرد، باید چشم خود را به روی همه پیشرفت‌ها و نوآوری‌های تکنولوژیک، در این‌جا و آن‌جا و به ویژه در خارج از محیط تخصصی خود باز کرده و ببیند که چگونه می‌تواند آن‌ها را با فناوری‌های در حال استفاده خود پیوند داده و محصولات نوآورانه را روانه بازار کنند. مشارکت تکنولوژیک، صنایع گوناگون را به همکاری تحقیقاتی هدفمند فرا می‌خواند. مدیریت نیز به عنوان مهم‌‌ترین فعالیت بشری و یکی از علوم مورد نیاز عصر حاضر از این قاعده مستثنی نیست.

مدیریت سازمانی، دانش به کارگیری موثر و کارآمد منابع مختلف، برای دستیابی به اهداف سازمان است. این منابع معمولاً شامل سرمایه، نیروی کار و منابع طبیعی محدودی است که در اختیار سازمان قرار دارد و دستیابی به آن مشکل و هزینه‌زاست. بدین منظور بکارگیری موثر و کارآمد آن یکی از راهبردهای اساسی مدیریت تلقی می‌شود. با توجه به این‌که فرمول و نسخه یکسانی برای این امر وجود ندارد، مدیران همه‌روزه با این موضوع پیچیده در چالشند.

با جهانی شدن اقتصاد و روند تکاملی صنایع مختلف، دستیابی به کارایی بیش‌تر از پیش مدیران را به خود مشغول داشته است چنان‌که آن‌ها برای ادامه حیات سازمان خود نیازمند داده‌هایی فراتر از داده‌های مالی تاریخی هستند. از این رو ارزیابی وضعیت موجود با کنترل و زیر نظر گرفتن روش‌های دستیابی به اهداف سازمان و هماهنگی با محیط از راه نوآوری، شناسایی فرصت‌های بهبود و برطرف کردن کاستی‌های سیستم کنترل داخلی برای استفاده از فرصت‌های پیشرفت بر اساس معیارهای اثربخشی، کارایی و صرفه اقتصادی برای مدیران نیازی است اولیه و رمز بقای سازمان.

سازمان‌ها برای حفظ بقای خود و پیشرفت در دنیای رقابتی امروز به بهبود مستمر عملکرد خود نیاز دارند. در این راستا استفاده از نظام‌های کنترلی مدیریت و فناوری‌های روز که به پیشبرد این مهم کمک می‌کند، مفید می‌باشد. پیشنیاز اساسی احداث سیستم حسابرسی عملیاتی در سازمان، احساس نیاز به حسابرسی عملیاتی است. البته با پذیرفتن این اصل که با استقرار واحد حسابرسی عملیاتی در سیستم کنترلی مدیریت (به عنوان بازوی اطلاعاتی مدیریت)، نمی‌توان عملکرد همه مشکلات سازمان را یک جا حل کرد، بلکه این مهم نیازمند صرف وقت و هزینه است.

در حال حاضر شواهد نظری حکایت از این دارد که این گونه خدمات حرفه‌ای در ایران در مقام مقایسه با کشورهای پیشرو در این زمینه به اندازه کافی رشد و توسعه نیافته است. با وجود تبلیغات حرفه‌ای برخی از موسسات حسابرسی در ایران مبنی بر توانایی ارائه خدمات مربوط به حسابرسی عملیاتی، این نوع از خدمات حرفه‌ای در عمل توأم با یک سری از موانع اجرایی بوده است.

حال که برنامه‌های رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور روند جدیدی را پیدا نموده، لازم است مدیران توجه خاصی به حسابرسی عملیاتی مبذول دارند و با تقویت هر چه بیش‌تر حسابرسی داخلی واحدهای تحت مدیریت خود از دانش و روش‌های جدید حسابرسی استفاده نموده و سهم خود را بیش از پیش در شکوفایی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور ایفا نمایند، تا توان رقابت با رقبای خارجی نیز حاصل شود. اساساً حسابرسی عملیاتی این فرصت را به مسئولین واحدهای اقتصادی مختلف می‌دهد که کنترل‌های مدیریتی را با عمقی‌نگری ارزیابی نموده و از بروز مسئله‌ای جدی یا غیرقابل جبران برای شرکت جلوگیری کرده و برنامه‌های آتی و بودجه‌بندی خود را در جهت حداکثرسازی کارایی و اثربخشی اصلاح نمایند.

حسابرسی عملیاتی باعث شناسایی سیاست‌ها و اهداف تعریف نشده سازمانی شده و معیارهای قابل اتکا جهت ارزیابی میزان دسترسی به اهداف سازمان را به همراه راهکارهای بهبود سیاست‌ها و رویه‌های سازمانی مشخص می‌کند.

می‌توان گفت رشد و توسعه حسابرسی عملیاتی و اجرای این فن دستی بزرگ در رشد و توسعه اقتصادی کشور است. برای دستیابی به این هدف بایستی زمینه‌های لازم برای اجرای حسابرسی عملیاتی را ایجاد کرد.

منشأ و مبدأ حسابرسی عملیاتی

نقطه آغاز حسابرسی عملیاتی چرایی انجام رویداد مالی و احتمال دادن انجام رویدادی بهتر از رویداد حاضر در خصوص حصول اطمینان رضایت‌بخش بودن عملکرد مدیریت است. یعنی مدیریت تا چه حد از منابعی که به عنوان امین در اختیارش قرار داده شده است، در اقتصادی‌ترین و کارآترین حالت ممکن در جهت دستیابی به مؤثرترین نتایج عملیات استفاده می‌کرده است.

حسابرسی عملیاتی را باید زاییده نگرشی نو دانست، نگرشی که به ژرفای رویدادها خیره می‌شود و نگاهش به آینده است. کسب دانش حسابرسی عملیاتی و بکارگیری آن بدون شک یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین راهکارها برای تخصیص منابع اقتصاد ملی کشور است.

حسابرسی عملیاتی متولد شده تا به وجود آورنده نگرشی آینده‌نگر و بدون هر گونه کوته‌نظری و سطحی‌‌نگری باشد و علل نارسایی‌ها، ضعف‌ها و نقایص را در مدیران و افراد جستجو نکرده، بلکه علت‌ها را در نظام‌ها و سیستم‌های کنترلی مدیریت جستجو می‌نماید.

ضرورت معرفی حسابرسی عملیاتی همانا ارزیابی اثربخشی و کارایی عملیات است. حسابرسی عملیاتی فنی است که از طریق ارزیابی اثربخشی، کارایی و صرفه اقتصادی عملیات سازمان و ارائه پیشنهاد برای بهبود عملیات در محیط متغیر تجاری می‌تواند به مدیران در جهت تصمیم‌گیری‌های آتی کمک کند. خدمات حسابرسی عملیاتی عمدتاً از طرف حسابرسان مستقل، حسابرسان داخلی و مشاوران برای ارائه به مدیریت سازمان صورت می‌پذیرد.

q حسابرسی عملیاتی چیست؟

q حسابرسی عملیاتی چه زمانی اجرا می‌شود؟

q اجرای حسابرسی عملیاتی چه تغییرات مثبتی در سازمان ایجاد می‌کند؟

q چگونه می‌توان تداوم فعالیت و بقای مؤسسه را با استفاده از حسابرسی عملیاتی حفظ کرد؟

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

کلام بی صدا

معرفی کتاب

eneymes خیلی کم پیش می­آید که پیشگفتار یا مقدمه یک کتاب یا مقدمه مولف و مترجم رو بخوانم. به عنوان یک مبتدی معمولا این نوشت­ها بدون اینکه بخواهم، جهت­گیری...

مصاحبه

تولدمون مبارک !

powered by DPA-ME.com