forumbig

اشتباهات رایج سرمایه گذاران از دیدگاه مالی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
  • اشتباهات رایج سرمایه گذاران از دیدگاه مالی و رفتاری

هنگامی که افراد با اطلاعات جدیدی مواجه می شوند که با اداركات قبلی آنها در تعارض است، غالبا نوعی ناراحتی ذهنی احساس می کنند که در واقع یک پدیده روانشناختی است و از آن با عنوان سازگار گرايي نام برده می شود.

 

نام سوگیری : سازگار گرايي

 

نوع سوگیری: شناختی

 

توصیف عمومي :

هنگامی که افراد با اطلاعات جدیدی مواجه می شوند که با اداركات قبلی آنها در تعارض است، غالبا نوعی ناراحتی ذهنی احساس می کنند که در واقع یک پدیده روانشناختی است و از آن با عنوان سازگار گرايي نام برده می شود. شناخت در روانشناسی شامل نگرش ها، احساسات، باورها یا ارزش ها است؛ سازگار گرايي حالتی از عدم تعادل است و زمانی رخ می دهد که شناختهای متضاد در مقابل هم قرار می گیرند.

 

توصیف تكنیکی:

1 - سازگار گرايي محرکی است برای سرمایه گذاران که اوراق بهادار زیان ده خود را- که منطقا باید بفروشند- نگهداری كنند،چرا که تمایل دارند از یک ناراحتی ذهنی ناشی از پذیرفتن تصمیمات نامناسب اجتناب ورزند.

2- سازگار گرايي موجب می شود که سرمایه گذاران، به سرمایه گذاری های انجام شده شان که با کاهش ارزش مواجه است ادامه دهند، فقط با این منظور که تصمیم قبلی خود را تائید کنند، بدون اینكه در این مورد به طور عيني، بی غرضانه و مستدل قضاوت نمایند.

 

سوگیری آشناگرايي یک قاعده سرانگشتی یا راه میان بر ذهنی است که موجب مي شود افراد، احتمال وقوع یک پیامد را براساس میزان شیوع يا رواج آن در زندگی و تجربیات خود تخمین بزنند.

 

نام سوگیری: آشنا گرايي

 

نوع سوگیری: شناختی

 

توصیف عمومي:

سوگیری آشناگرايي یک قاعده سرانگشتی یا راه میان بر ذهنی است که موجب مي شود افراد، احتمال وقوع یک پیامد را براساس میزان شیوع يا رواج آن در زندگی و تجربیات خود تخمین بزنند. افرادی که در معرض این نوع رفتار هستند، تخمین احتمالات هرچند پیچیده را به سادگی انجام می دهند.

 

توصیف تكنیکی:

اگر از سرمایه گذاران خواسته شود که بهترین صندوق های مشترک سرمایه گذاری را شناسایی کنند، اكثر آنها موسساتی را نام خواهند برد که تبلیغات زیادی انجام می دهند. اما در واقع صندوق های مشترک سرمایه گذاری که دارای بهترین عملكرد بوده اند، آنهایی هستند که یا تبلیغاتی نداشته اند و یا اینكه میزان آن اندك بوده است. مشتریانی که این صندوق ها را نادیده گرفته و به صندوق هایی رو می آورند که تبلیغات گسترده ای انجام داده اند، شاهد مثال های خوبی برای سوگیری آشناگرايي از نوع قابلیت بازیابی میباشند.

 

سوگیری خود اسنادی اشاره به گرایش افراد در نسبت دادن موفقیت هایشان به ویژگی های ذاتی خود مانند استعداد یا بصیرت دارد، در حالی که غالبا ریشه شكست های خود را در عوامل بیرونی مثل شانس بد می دانند.        

 

نام سوگیری: خود اسنادی

 

نوع سوگیری: شناختی

 

توصیف عمومی:

سوگیری خود اسنادی اشاره به گرایش افراد در نسبت دادن موفقیت هایشان به ویژگی های ذاتی خود مانند استعداد یا بصیرت دارد، در حالی که غالبا ریشه شكست های خود را در عوامل بیرونی مثل شانس بد می دانند. به عنوان مثال، دانش آموزانی که با موفقیت از پس یک امتحان برمی آیند، ممكن است هوش یا پشتكار خود را تحسین نمایند، اما وقتي نمره خوبی در امتحان کسب نمي كنند، غالبا از نمره دادن ناعادلانه شكایت دارند يا ورزشكارانی كه در یک مسابقه برنده مي شوند، اغلب چنین استدلال می کنند که مهارت های ورزشی برتر خود را بروز داده اند، اما زمانی که می بازند، مدعی می شوند که قرباني بي عدالتي داور شده اند.

 

توصیف تكنیکی:

.1 سرمایه گذاران مبتلا به خود اسنادی پس از یک دوره سرمایه گذاری موفق (مثلا یک فصل یا یک سال) موفقیت خود را ناشی از زیرکی و فراست دانسته و عوامل خارج از کنترل را كاملا ناديده مي گيرند، این رفتار می تواند ریسک زیادی به همراه داشته باشد، چرا که سرمایه گذاران به رفتار خود بیش از حد مطمئن می شوند.

 

2. سوگیری خود اسنادی، سرمایه گذاران را به «شنیدن آنچه که دوست دارند بشنوند» می کشاند. به این معنی كه وقتي اطلاعات موید تصمیم فرد به وی ارائه می شود، او تیزهوشی و زیرکی را به خود نسبت می دهد. این رفتار می تواند منجر به آن شود که سرمایه گذار سهمی را بخرد یا نگهداری کند، که نباید.

 

" دور ماندن از دردسر و گرفتاری آسان تر است از نجات دادن خود از شرگرفتاری"     

 

آسان می توان از وسوسه های قانون شكنی، برای کسب درآمد های آسان یاب، دورماند و با پیامدهای گرفتار شدن دست و پنجه نرم نكرد. برای دور ماندن از دردسر کافی است کار درست را در هنگام مناسب انجام دهی. اما برای بیرون رفتن از ورطه گرفتاری، پول زیاد لازم است و قریحه سر و کله زدن با مسایل قانونی و حقوقی.

حتی اگر این دو شرط هم فراهم باشد، چه بسا ناچار شوی وقت زیادی را هدر دهی. وارناین درس را هنگامی آموخت که کل سرمایه گذاری 700 میلیون دلاری خود، در شركت وال استریتی سلومون برادرز، را از کف داد. بانک مركزی امریکا به دلیل فعالیت های غیر قانونی این شركت در تجارت اوراق قرضه - که به اشاره دلالی صورت گرفته بود که می کوشید پول آسان یاب به دست آورد – تا یک قدمی صدور دستور تعطیل آن پیش رفت. اما هزینه خروج از این گرفتاری ؟

از دست رفتن شغل چند دلال ارشد شركت، مقام رییس هیئت مدیره و مدیر عامل و میلیون ها دلار هزینه، کارمزد، جریمه ، تاوان و کسب و کارهای هدر شده. اگر همان آغاز از ورود به دردسر و گرفتاری خودداری شده بود سود نهایی بیشتر می بود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

کلام بی صدا

معرفی کتاب

eneymes خیلی کم پیش می­آید که پیشگفتار یا مقدمه یک کتاب یا مقدمه مولف و مترجم رو بخوانم. به عنوان یک مبتدی معمولا این نوشت­ها بدون اینکه بخواهم، جهت­گیری...

مصاحبه

تولدمون مبارک !

powered by DPA-ME.com