forumbig

سرمایه گذاری به روش وارن بافت 4

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (3 Votes)

سرمایه گذاری به روش وارن بافت

 

Warren-12

بیست سال طول می کشد تا کسی به نام و آوازه برسد اما از دست دادن آن بیش از پنج دقیقه طول نمی کشد.اگر به این نکته فکر کنی کارها را طور دیگر انجام خواهی داد."

نام و آوازه ای که با یک عمر تلاش فراهم آمده در اثر یک کار ابلهانه، به وسیله ی مطبوعات نااهل، به سرعت باد تباه می شود. پس بهتر است کاری نکنی که می دانی غلط است، زیرا اگر گیر بیفتی، احتمال دارد نتوانی تاوان آن را بپردازی، این هم بخشی از ورد بافت است که از زمان کودکی در گوش فرزندان زمزمه کرده است.

وقتی رسوایی مالی گریبان ای.آی. جی، غول صنعت بیمه، را گرفت، بافت به مدیرانش گفت " تحقیق و تفحص کنونی در صنعت بیمه تاکیدی است بر ضرورت توجه به یک پیام، پیامی که به من، به طور منظم، در یادداشت های دو سالانه ی خود به شما یادآور شده ام: بر کشایر طاقت از دست دادن پول، حتا پول کتان، را دارد اما طاقت بی آبرویی ندارد، حتا یک ذره بی آبرویی ... و در بلند مدت به چیزی معروف خواهیم شد که شایسته ی آنیم. در دادگاه باید پول فراوان هزینه کرد. پس چرا باید کنارپرتگاه بازی کنیم."

وال استریت آکنده از غول های از پا درآمده استکه طمع، راه درست قضاوت کردن را بر آن ها بسته و نگذاشته به این اندرز توجه کنند.

بازار، مانند خداوند به کسانی که به خود کمک می کنند کمک می کند. اما بازار، برخلاف خداوند، کسانی را نمی بخشد که نمی دانند چه می کنند."

اگر بدانی چه می کنی بازار سهام در اختیار توست تا ثروتمند شوی، اما اگر ندانی چه می کنی، در فقیر کردن تو یک دم رحم نمی کند. غفلت، اگر با طمع ترکیب شود، موجب سیه روزی و رسوایی مالی می شود. در 1969، یعنی در سال آخر بازار خریداران، از دید وارن قیمت سهام به اندازه ای بی رویه زیاد شده بود که او به کلی عطای بازار را به لقایش بخشید. اما در سال مالی 4-1973 بازار سهام خود را به طور کلی متحول کرد به طوری که سهام به قیمت های استثنایی و شیرین فروخته می شد. وارن با اشتهای فراوان شروع به خریدن سهام کرد، به قول خودش با اشتهای " مردی تشنه" اما چه بر سر سرمایه گذارانی آمد که، پس از کناره جویی وارن در 1969، به کار در آن بازار ادامه دادند؟ خیلی ها آس و پاس شدند به طوری که در سال مالی 4-1973 امکان رونق نیافتند، زیرا برای خریدن سهام پول لازم بود که نداشتند.اگر واقعاً بدانی چه می کنی همین دانایی در همه جا به تو کمک می کند.
سعی نمی کنم از مانع دو متری بپرم، دنبال مانع سی سانتی می گردم که بتوانم قدم زنان از روی آن رد شوم."

وارن دنبال بخت نمی رود و تلاش نمی کند هر بار حداکثر امتیاز را به دست آورد. او منتظر بازی بدون نقص است، بازی مطمئن. چشم به شرکت هایی دارد که مجبور نیستند فراورده های خود را عوض کنند، و کسب و کارهایی که می دانند دست کم بیست سال دوام خواهد داشت. کسب و کاری که حتی اگر وارن بخواهد همه سهام آن را یکجا بخرد به قیمتی می خرد که منطق و مبنای اقتصادی دارد. از بخت بلند توجه بازار سهام به کوتاه مدت باعث می شود از بنیه اقتصادی بلند مدت کسب و کار مورد نظر غفلت کنند، یعنی بازار سهام غالباً برای کسب و کارهای برجسته قیمت های نادرست تعیین می کند. از نظر او قضیه ساده است وارن دنبال سادگی می رود و کف بینی و راهبردهای پیچیده سرمایه گذاری را به دیگران واگذار می کند. در ماجرای سقوط بازار سهام در سال های 4-1973 هر سهم او گیلوی و مدر از بزرگترین شرکت های تبلیغاتی دنیا چهار دلار معامله می شد و این در حالی بود که درآمد هر سهم 76 درصد دلار بود یعنی نسبت قیمت هر سهام به درآمد آن پنج دلار بود، وارن تا توانست از این سهام خرید و سال ها بعد که میزان بازدهی سالانه آن به بیست درصد رسید فروخت.بعضی از سرمایه گذاری ها به همین سادگیست.

ازدواج کردن به خاطر پول در هر حالت ناپسند است. اما اگر پولدار باشی و دست به این نوع ازدواج بزنی از دیوانگی چیزی کم نداری"

عاقلان می دانند که پول درآوردن از راه ازدواج با زن پولدار آسان است نیست و برای هر ریال آن باید جان کند. بنابر این اگر پول داری لازم نیست جان بکنی. راه آسان ازدواج با عشق است، پول را بعداً در می آوری.

وارن هم با همسرش چنین کرد، آنها در جست و جوی عشق بودند، آن را یافتند و سپس سراغ ثروت رفتند. از این گذشته زن و شوهری که با هم پول درآورند معمولاً با هم می سازند و اگر نسازند دست کم یک خروار پول دارند که بر سر تصاحب آن بر سر و کله هم می کوبند.

برای کسب دستاوردهای خارق العاده لازم نیست کارهای خارق العاده بکنی."

در مقام سرمایه گذار، لازم نیست برای ثروتمند شدن بکوشی تا یک شبه ثروتمند شوی. وارن تمام تلاشش را صرف بازدهی معادل 20 درصد در سال می کند نه 200 درصد. اگر 100000 دلار را به مدت 20 سال و با بهره 20 درصد سرمایه گذاری کنی به ثروتی معادل 3.8 میلیون دلار می رسی و اگر سی سال صبر کنی به 23.7 میلیون دلار می رسی. برد تو در جریان و ادامه یافتن بازی است. وقتی عده زیادی در دنیا دنبال بازده 100 درصد می گردند اشتباهات زیادی در مورد بنیه اقتصادی بلند مدت کسب و کار مورد نظر می شود که کسب 20 درصد بازده سالانه را به نسبت آسان می کند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

کلام بی صدا

معرفی کتاب

eneymes خیلی کم پیش می­آید که پیشگفتار یا مقدمه یک کتاب یا مقدمه مولف و مترجم رو بخوانم. به عنوان یک مبتدی معمولا این نوشت­ها بدون اینکه بخواهم، جهت­گیری...

مصاحبه

تولدمون مبارک !

powered by DPA-ME.com